Varsity Boys

RaceTab 3 by MileSplit                Registered to: Tomahawk Timing, Tomahawk Timing

             Olympic Conference XC Championships - 10/26/2012 9:59:58 PM             
                        Gloucester County College, Sewell, NJ                        

                    Varsity Boys 5000 Meter Run                     
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Shawn Wilson             Cherokee (444)         15:25.4     1   
  2 Kyle Kirk                Camden Catholic High   15:52.9     2   
  3 Kyle Leonard             Washington Township    15:58.1     3   
  4 Julian Greco             Lenape High School (   16:11.9     4   
  5 Eric Franklin            Bishop Eustace Prep    16:13.7     5   
  6 Mike Minion              Cherry Hill East XC    16:27.5     6   
  7 Eric Brasberger          Timber Creek High Sc   16:28.0     7   
  8 Marvin Sandoval          Camden Catholic High   16:33.1     8   
  9 Cameron Allen            Timber Creek High Sc   16:37.5     9   
 10 Peter Skryzalin          Cherry Hill HS West    16:38.9    10   
 11 Ben Dillon               Cherry Hill East XC    16:39.2    11   
 12 Dan Helfand              Cherry Hill East XC    16:41.0    12   
 13 Neil MacFarlane          Paul VI High School    16:41.5    13   
 14 Brian Maguire            Winslow Township Hig   16:41.9    14   
 15 Daniel Marino            Paul VI High School    16:44.1    15   
 16 Marquis Cox              Lenape High School (   16:45.2    16   
 17 anthony mills            washington township    16:46.0    17   
 18 George Balzer            Paul VI High School    16:47.1    18   
 19 Abdul Bamba              Camden Tech Pennsauk   16:48.7    19   
 20 David Hazel              washington township    16:51.4    20   
 21 Alex Williamson          washington township    16:51.7    21   
 22 Ian Kulis                washington township    16:53.2    22   
 23 Edwardo Troche           Camden Tech Pennsauk   16:54.8    23   
 24 Mike Dannenfelser        Lenape High School (   16:57.0    24   
 25 Matthew Short            Timber Creek High Sc   16:58.9    25   
 26 Anthony Morelli          Bishop Eustace Prep    17:02.7    26   
 27 Aaron Groff              Cherry Hill East XC    17:02.9    27   
 28 Dominick Munson          Timber Creek High Sc   17:04.5    28   
 29 Luis Martinez            Camden Tech Pennsauk   17:07.9    29   
 30 D'Vonne Trumbo           Bishop Eustace Prep    17:08.2    30   
 31 Stephen Graham           Camden Catholic High   17:08.6    31   
 32 Kaleb Burch              Cherokee (444)         17:11.3    32   
 33 Jake Durante Koller      Paul VI High School    17:12.0    33   
 34 Jared Dashevsky          Cherry Hill East XC    17:12.8    34   
 35 Dan O'Leary              Lenape High School (   17:13.6    35   
 36 Ryan Schubert            Seneca High School (   17:15.2    36   
 37 Edward Bohi              Seneca High School (   17:16.6    37   
 38 Cole Knaster             Eastern Regional Hig   17:17.1    38   
 39 Nickolas Boensch         Cherry Hill HS West    17:17.8    39   
 40 Alex Stelmaski           Bishop Eustace Prep    17:25.7    40   
 41 Yianni Christou          Lenape High School (   17:26.5    41   
 42 Michael Patterson        Paul VI High School    17:26.9    42   
 43 Mike Bruce               Cherry Hill East XC    17:32.6    43   
 44 Trevor Sye               Shawnee Cross Countr   17:35.0    44   
 45 Matthew Gill             Eastern Regional Hig   17:36.0    45   
 46 Amir Lewis               Winslow Township Hig   17:37.4    46   
 47 Shawn Hutchison          Bishop Eustace Prep    17:40.0    47   
 48 Tim Slack                Camden Catholic High   17:42.5    48   
 49 Robert Cleary            Paul VI High School    17:43.0    49   
 50 Tyler Brake              Cherry Hill HS West    17:47.5    50   
 51 Chris Mele               Cherry Hill East XC    17:49.2    51   
 52 Dallas Bey               Winslow Township Hig   17:49.7    52   
 53 Scott Sherry             Cherry Hill HS West    17:53.4    53   
 54 Alex Hull                Bishop Eustace Prep    17:53.8    54   
 55 Robert Harper            Cherokee (444)         17:54.3    55   
 56 John Peterson            Shawnee Cross Countr   17:57.1    56   
 57 Zack Torok               washington township    17:57.9    57   
 58 Manuel Daiz              Camden Tech Pennsauk   18:00.4    58   
 59 Brendan Tecce            Shawnee Cross Countr   18:00.6    59   
 60 Eric O'Neill             Timber Creek High Sc   18:01.3    60   
 61 nick tiwari              washington township    18:02.0    61   
 62 Matt Decker              Cherokee (444)         18:05.0    62   
 63 Ryan Giarraputo          Bishop Eustace Prep    18:05.4    63   
 64 Louis Muller             Shawnee Cross Countr   18:09.0    64   
 65 Joe Yecco                Lenape High School (   18:11.3    65   
 66 Destin Davis             Winslow Township Hig   18:19.0    66   
 67 Craig Lauer              Lenape High School (   18:19.5    67   
 68 Calvin Smith             Winslow Township Hig   18:20.0    68   
 69 Phillip Robert Cercia    Cherokee (444)         18:22.8    69   
 70 Anthony Verme            Cherry Hill HS West    18:24.0    70   
 71 Matt O'Rorke             Shawnee Cross Countr   18:24.4    71   
 72 Nate Balcerkiewicz       Seneca High School (   18:26.8    72   
 73 Narindra Peaks           Eastern Regional Hig   18:27.7    73   
 74 Connor Oberle            Camden Catholic High   18:35.5    74   
 75 Vipul Bhat               Eastern Regional Hig   18:40.0    75   
 76 Spiro Kokolis            Eastern Regional Hig   18:40.8    76   
 77 Zachary Blanco           Shawnee Cross Countr   18:41.7    77   
 78 Justin Detone            Cherokee (444)         18:46.2    78   
 79 Anthony Sokolowski       Eastern Regional Hig   18:47.5    79   
 80 Robert Hockel            Winslow Township Hig   18:52.6    80   
 81 Isaiah Etiene            Timber Creek High Sc   18:58.5    81   
 82 Jacob Wilburn            Camden Tech Pennsauk   18:59.3    82   
 83 Joseph Lupo              Seneca High School (   19:02.4    83   
 84 Nick Turner              Camden Catholic High   19:03.6    84   
 85 Bradley Maine            Camden Catholic High   19:07.7    85   
 86 Anthony Caruso           Eastern Regional Hig   19:10.7    86   
 87 Liam Coverdale           Cherry Hill HS West    19:12.3    87   
 88 Adam Verna               Paul VI High School    19:28.5    88   
 89 Jeremy Lopez             Camden Tech Pennsauk   19:40.4    89   
 90 Jimmy Muller             Shawnee Cross Countr   20:10.8    90   
 91 Ian Brown                Seneca High School (   20:24.7    91   
 92 Zachary Warren           Timber Creek High Sc   20:31.9    92   
 93 Michael Slutsky          Cherry Hill HS West    20:57.0    93   
 94 David Foley              Seneca High School (   21:47.0    94   
 95 Daniel Mintzer           Cherokee (444)         22:08.4    95   
 96 Joseph Hackney           Seneca High School (   22:44.0    96   
 97 Zion Watson              Winslow Township Hig   23:28.6    97   

              Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores               
====================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
====================================================================
  1 washington township    83      3   17   20   21   22   57   61  
      3     kyle leonard               15:58.08
      17    anthony mills              16:45.99
      20    David Hazel                16:51.32
      21    Alex Williamson            16:51.68
      22    Ian Kulis                  16:53.12
      57    Zack Torok                 17:57.87*
      61    nick tiwari                18:01.91*
      Total Time: 1:23:21      Average: 16:40.04      1-5 Split: 56
  2 Cherry Hill East XC    90      6   11   12   27   34   43   51  
      6     Mike Minion                16:27.41
      11    Ben Dillon                 16:39.20
      12    Dan Helfand                16:40.97
      27    Aaron Groff                17:02.88
      34    Jared Dashevsky            17:12.80
      43    Mike Bruce                 17:32.54*
      51    Chris Mele                 17:49.15*
      Total Time: 1:24:04      Average: 16:48.66      1-5 Split: 46
  3 Lenape High School (   120     4   16   24   35   41   65   67  
      4     Julian Greco               16:11.81
      16    Marquis Cox                16:45.18
      24    Mike Dannenfelser          16:57.00
      35    Dan O'Leary                17:13.54
      41    Yianni Christou            17:26.45
      65    Joe Yecco                  18:11.23*
      67    Craig Lauer                18:19.46*
      Total Time: 1:24:34      Average: 16:54.80      1-5 Split: 1:15
  4 Paul VI High School    121    13   15   18   33   42   49   88  
      13    Neil MacFarlane            16:41.45
      15    Daniel Marino              16:44.10
      18    George Balzer              16:47.05
      33    Jake Durante Koller        17:11.95
      42    Michael Patterson          17:26.84
      49    Robert Cleary              17:42.96*
      88    Adam Verna                 19:28.46*
      Total Time: 1:24:52      Average: 16:58.28      1-5 Split: 46
  5 Timber Creek High Sc   129     7    9   25   28   60   81   92  
      7     Eric Brasberger            16:27.92
      9     Cameron Allen              16:37.42
      25    Matthew Short              16:58.89
      28    Dominick Munson            17:04.46
      60    Eric O'Neill               18:01.27
      81    Isaiah Etiene              18:58.42*
      92    Zachary Warren             20:31.86*
      Total Time: 1:25:10      Average: 17:02.00      1-5 Split: 1:34
  6 Bishop Eustace Prep    148     5   26   30   40   47   54   63  
      5     Eric Franklin              16:13.63
      26    Anthony Morelli            17:02.65
      30    D'Vonne Trumbo             17:08.16
      40    Alex Stelmaski             17:25.69
      47    Shawn Hutchison            17:39.96
      54    Alex Hull                  17:53.75*
      63    Ryan Giarraputo            18:05.39*
      Total Time: 1:25:31      Average: 17:06.02      1-5 Split: 1:27
  7 Camden Catholic High   163     2    8   31   48   74   84   85  
      2     Kyle Kirk                  15:52.81
      8     Marvin Sandoval            16:33.09
      31    Stephen Graham             17:08.59
      48    Tim Slack                  17:42.44
      74    Connor Oberle              18:35.42
      84    Nick Turner                19:03.57*
      85    Bradley Maine              19:07.67*
      Total Time: 1:25:53      Average: 17:10.47      1-5 Split: 2:43
  8 Camden Tech Pennsauk   211    19   23   29   58   82   89    -  
      19    Abdul Bamba                16:48.62
      23    Edwardo Troche             16:54.80
      29    Luis Martinez              17:07.84
      58    Manuel Daiz                18:00.31
      82    Jacob Wilburn              18:59.23
      89    Jeremy Lopez               19:40.38*
      Total Time: 1:27:51      Average: 17:34.16      1-5 Split: 2:11
  9 Cherokee (444)         219     1   32   55   62   69   78   95  
      1     Shawn Wilson               15:25.40
      32    Kaleb Burch                17:11.29
      55    Robert Harper              17:54.22
      62    Matt Decker                18:05.00
      69    Phillip Robert Cercia      18:22.74
      78    Justin Detone              18:46.19*
      95    Daniel Mintzer             22:08.36*
      Total Time: 1:26:59      Average: 17:23.73      1-5 Split: 2:58
 10 Cherry Hill HS West    222    10   39   50   53   70   87   93  
      10    Peter Skryzalin            16:38.81
      39    Nickolas Boensch           17:17.78
      50    Tyler Brake                17:47.41
      53    Scott Sherry               17:53.33
      70    Anthony Verme              18:23.97
      87    Liam Coverdale             19:12.25*
      93    Michael Slutsky            20:56.98*
      Total Time: 1:28:02      Average: 17:36.26      1-5 Split: 1:46
 11 Winslow Township Hig   246    14   46   52   66   68   80   97  
      14    Brian Maguire              16:41.84
      46    Amir Lewis                 17:37.36
      52    Dallas Bey                 17:49.70
      66    Destin Davis               18:19.00
      68    Calvin Smith               18:19.95
      80    Robert Hockel              18:52.57*
      97    Zion Watson                23:28.53*
      Total Time: 1:28:48      Average: 17:45.57      1-5 Split: 1:39
 12 Shawnee Cross Countr   294    44   56   59   64   71   77   90  
      44    Trevor Sye                 17:34.93
      56    John Peterson              17:57.09
      59    Brendan Tecce              18:00.60
      64    Louis Muller               18:08.92
      71    Matt O'Rorke               18:24.35
      77    Zachary Blanco             18:41.69*
      90    Jimmy Muller               20:10.75*
      Total Time: 1:30:06      Average: 18:01.18      1-5 Split: 50
 13 Eastern Regional Hig   307    38   45   73   75   76   79   86  
      38    Cole Knaster               17:17.05
      45    Matthew Gill               17:36.00
      73    Narindra Peaks             18:27.68
      75    Vipul Bhat                 18:39.92
      76    Spiro Kokolis              18:40.80
      79    Anthony Sokolowski         18:47.42*
      86    Anthony Caruso             19:10.62*
      Total Time: 1:30:42      Average: 18:08.29      1-5 Split: 1:24
 14 Seneca High School (   319    36   37   72   83   91   94   96  
      36    Ryan Schubert              17:15.11
      37    Edward Bohi                17:16.58
      72    Nate Balcerkiewicz         18:26.76
      83    Joseph Lupo                19:02.35
      91    Ian Brown                  20:24.67
      94    David Foley                21:46.98*
      96    Joseph Hackney             22:43.92*
      Total Time: 1:32:26      Average: 18:29.10      1-5 Split: 3:10