5/11– Georgian Court Last Chance Meet

Licensed to Tomahawk Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/11/2018 04:33 PM
                  Georgian Court Last Chance Meet - 5/12/2017                  
                           Georgian Court University                           
                                    Results                                    
 
Event 3  Men 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 #  200 Martin, Devin         Georgian Cou           15.34      15.95  -2.0 
  2 #  214 Williams, Michael     Georgian Cou           16.24      16.70  -2.0 
 
Event 4  Women 100 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 #  475 Wanjiku, Annette      TCNJ                   15.40      15.68  -1.7 
  2 #  431 Carter, Kaila         TCNJ                   14.55      15.82  -1.7 
  3 #  185 Tregillies, Jenni     Georgian Cou           16.08      16.61  -1.7 
  4 #  458 McGourty, Meagan      TCNJ                   15.35      16.62  -1.7 
  5 #  467 Rizzo, Abigail        TCNJ                   16.14      17.36  -1.7 
  6 #  109 Odies, Shahiana       Felician               16.95      17.38  -1.7 
 
Event 5  Men 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 #   72 Stith, Maxwell        Caldwell               51.03      50.15  
  2 #   70 Maduka, Michael       Caldwell               50.94      51.16  
  3 #  204 Natoli, Thomas        Georgian Cou           53.47      53.10  
  4 #  207 Rodriguez, Jason      Georgian Cou                      54.33  
 
Event 6  Women 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 #  179 Moser, Megan          Georgian Cou           59.41      59.16  
  2 #  437 DeLuca, Dana          TCNJ                   59.14    1:00.47  
  3 #  185 Tregillies, Jenni     Georgian Cou         1:00.64    1:00.88  
  4 #  176 King, Shaviahnah      Georgian Cou         1:02.46    1:03.55  
  5 #  102 Hightower, Kayla      Felician             1:05.16    1:05.73  
  6 #  107 Maldonado, Orquid     Felician             1:06.94    1:11.97  
 
Event 7  Men 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 #  490 Genoese, Nicholas     TCNJ                   10.95      11.48  -3.2 
  2 #   71 Muratore, Alex        Caldwell               11.10      11.52  -3.2 
  3 #  191 Bass, Troy            Georgian Cou                      13.77  -3.2 
 
Event 8  Women 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 #  445 Grisson, Jada         TCNJ                   12.40      12.76  -0.3 
  2 #  111 Pipkins, Jazlyn       Felician               13.55      13.38  -0.3 
  3 #  103 Kaminsky, JeanMar     Felician               15.02      15.21  -0.3 
 
Event 9  Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 #  215 Augustin, Taurai      Holy Family          1:52.39    1:55.31  
          53.05 (53.05)  1:55.31 (1:02.26)
 -- #  121 Whaley, Mark          Felician                            DNF  
 -- #   70 Maduka, Michael       Caldwell                            DNF  
 
Event 10  Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 #  175 Jones, Kylie          Georgian Cou         2:28.83    2:26.60  
      1:11.46 (1:11.46)  2:26.60 (1:15.14)
  2 #  180 Olivera, Elsie        Georgian Cou         2:53.34    2:49.98  
      1:17.58 (1:17.58)  2:49.98 (1:32.40)
  3 #  112 Saiboo, Vanessa       Felician             3:17.16    3:04.97  
      1:24.84 (1:24.84)  3:04.97 (1:40.13)
  4 #  108 Murphy, Kelly         Felician             3:20.31    3:10.76  
      1:24.85 (1:24.85)  3:10.76 (1:45.92)
 
Event 11  Men 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 #   61 Durkin, Frank         Caldwell               55.85      56.11  
  2 #  208 Ruff, Kraig           Georgian Cou           57.62      57.72  
 
Event 12  Women 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 #  439 Ellenbacher, Jenn     TCNJ                 1:00.91    1:03.87  
  2 #   57 Thaler, Victoria      Caldwell             1:05.18    1:05.30  
  3 #  477 Woods, Christine      TCNJ                 1:06.58    1:08.95  
  4 #  458 McGourty, Meagan      TCNJ                 1:04.50    1:09.47  
 
Event 13  Men 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 #  196 Elmeshad, Hussein     Georgian Cou         4:01.78    4:01.56  
          44.45 (44.45)  1:47.34 (1:02.90)  2:54.45 (1:07.12)  4:01.56 (1:07.11)
  2 #  206 Parr, Patrick         Georgian Cou         4:15.70    4:14.56  
          46.28 (46.28)  1:53.48 (1:07.21)  3:05.14 (1:11.66)  4:14.56 (1:09.42)
 -- #  558 Seaver, Drew          New Jersey Track                    DNF  
          43.56 (43.56)
 
Event 14  Women 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 #  135 Privitere, Caylie     Franklin & M                    5:32.57  
      1:02.19 (1:02.19)  2:32.67 (1:30.49)  5:32.57 (2:59.90)
  2 #   97 Burgoyne, Jane        Felician             5:52.14    5:45.40  
      1:02.98 (1:02.98)  2:37.83 (1:34.85)  4:04.43 (1:26.60)    4:16.58 (12.16)
      5:45.40 (1:28.83)
  3 #  108 Murphy, Kelly         Felician             6:16.31    7:00.65  
      1:15.53 (1:15.53)  3:11.31 (1:55.78)  5:09.31 (1:58.01)  7:00.65 (1:51.35)
  4 #  112 Saiboo, Vanessa       Felician             6:40.86    7:01.12  
      1:15.54 (1:15.54)  3:11.34 (1:55.80)  5:09.31 (1:57.98)  7:01.12 (1:51.81)
 
Event 15  Men 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 #   26 Custodio, Felipe      Adelphi                21.20      22.18  -2.5 
 
Event 16  Women 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 #  445 Grisson, Jada         TCNJ                   25.75      27.61  -2.3 
  2 #  475 Wanjiku, Annette      TCNJ                   27.76      28.28  -2.3 
  3 #  431 Carter, Kaila         TCNJ                   26.95      28.46  -2.3 
  4 #  103 Kaminsky, JeanMar     Felician               31.58      32.66  -2.3 
  5 #  184 Sobel, Dana           Georgian Cou           53.50      53.14  -2.3 
 
Event 19  Women Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  183 Smith, Samantha       Georgian Cou          11.04m     11.05m   36-03.00 
      10.87m  11.05m  10.93m  FOUL  10.82m  FOUL
  2 #  171 Ellington, Farris     Georgian Cou                      9.57m   31-04.75 
      8.51m  9.01m  9.57m  9.30m  FOUL  8.90m
  3 #   96 Belovsky, Anna        Felician               9.54m      9.08m   29-09.50 
      7.86m  8.99m  8.95m  9.08m  8.58m  8.92m
 
Event 20  Men Shot Put
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  560 Walton, Dominic       east stroudsburg                 16.82m   55-02.25 
      16.08m  FOUL  16.25m  16.30m  16.82m  FOUL
 
Event 21  Women Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  258 Kirn, Megan           Kutztown              42.70m     43.62m     143-01 
      35.35m  39.15m  43.62m  43.15m  40.78m  42.68m
  2 #  242 Downey, Taylor        Kutztown              40.88m     41.20m     135-02 
      39.41m  38.06m  39.47m  41.08m  39.53m  41.20m
  3 #  171 Ellington, Farris     Georgian Cou          41.59m     40.77m     133-09 
      40.77m  39.35m  40.53m  37.87m  38.78m  FOUL
  4 #  174 Hartman, Noel         Georgian Cou          39.15m     38.27m     125-07 
      35.73m  36.65m  38.27m  36.57m  34.67m  FOUL
  5 #    6 Hagarty, Emily        Adelphi               40.51m     35.90m     117-09 
      27.23m  31.80m  35.90m  33.65m  34.44m  FOUL
  6 #  139 Wright, Jasmin        Franklin & M          35.67m     33.46m     109-09 
      31.61m  33.46m  30.72m  31.41m  FOUL  32.80m
  7 #  126 Ireland, Jill         Franklin & M          31.56m     28.67m      94-01 
      28.08m  28.67m  28.21m  24.47m  FOUL  24.48m
 
Event 22  Men Javelin Throw
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  557 Brazzel, Mike         Shore AC              74.00m     71.96m     236-01 
      64.62m  FOUL  66.27m  65.89m  70.66m  71.96m
  2 #  149 Erisman, Tanner       Franklin & M          58.82m     55.10m     180-09 
      55.10m  FOUL  FOUL  53.50m  54.78m  FOUL
  3 #  311 Leacraft, Brandon     Kutztown              61.53m     51.50m     168-11 
      51.50m  51.16m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 23  Women Hammer Throw
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  349 Myers, Amanda         Millersville          53.92m     52.26m     171-05 
      FOUL  50.15m  FOUL  52.26m  FOUL  FOUL
  2 #  265 Petre, Ashley         Kutztown              51.20m     49.42m     162-02 
      49.42m  FOUL  46.11m  FOUL  42.70m  48.15m
  3 #   21 Wray, Charnelle       Adelphi               47.38m     46.17m     151-06 
      46.17m  45.22m  45.68m  FOUL  45.09m  FOUL
  4 #  183 Smith, Samantha       Georgian Cou          48.48m     42.50m     139-05 
      FOUL  42.26m  42.50m  FOUL  39.60m  FOUL
  5 #  168 Bock, Stephanie       Georgian Cou          44.58m     41.63m     136-07 
      41.55m  40.84m  FOUL  40.46m  41.63m  39.85m
  6 #  167 Almeida, Michelle     Georgian Cou          38.70m     37.46m     122-11 
      FOUL  37.46m  36.90m  FOUL  FOUL  36.07m
  7 #   45 Brozek, Elizabeth     Caldwell              32.45m     35.94m     117-11 
      FOUL  35.94m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  8 #  556 Scattergood, Oliv     Rowan                 39.09m     35.10m     115-02 
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  35.10m  FOUL
 
Event 25  Women Discus Throw
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  335 Greene, Sunflower     Millersville          46.88m     47.42m     155-07 
      FOUL  45.76m  46.11m  47.42m  46.60m  45.07m
  2 #  168 Bock, Stephanie       Georgian Cou          44.22m     43.24m     141-10 
      42.66m  42.71m  41.51m  40.97m  FOUL  43.24m
  3 #   55 Ough, Nicole          Caldwell              35.40m     34.09m     111-10 
      31.50m  34.09m  33.14m  FOUL  FOUL  32.48m
  4 #  167 Almeida, Michelle     Georgian Cou          37.37m     32.95m     108-01 
      31.90m  32.62m  32.95m  31.63m  FOUL  32.65m
  5 #  104 Keller, Kristen       Felician              26.12m     30.48m     100-00 
      27.36m  27.62m  28.47m  30.48m  FOUL  26.57m
  6 #   96 Belovsky, Anna        Felician              22.42m     22.20m      72-10 
      FOUL  22.20m  21.80m  FOUL  20.70m  20.41m
 
Event 26  Men Discus Throw
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  304 Hoffman, Luke         Kutztown              53.05m     52.75m     173-01 
      49.61m  52.75m  FOUL  49.03m  52.67m  FOUL
  2 #   39 Sheehan, Patrick      Adelphi               51.12m     50.36m     165-03 
      48.78m  49.90m  45.68m  48.43m  48.96m  50.36m
  3 #  560 Walton, Dominic       east stroudsburg                 49.94m     163-10 
      47.56m  47.76m  46.10m  45.61m  49.94m  49.09m
  4 #  213 White, Leon           Georgian Cou          45.35m     43.62m     143-01 
      FOUL  40.85m  43.62m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 #  191 Bass, Troy            Georgian Cou          45.21m     28.18m      92-05 
      FOUL  FOUL  28.18m  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 27  Women Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 #  538 Lewis, Caroline       West Chester           5.92m      5.42m  -1.0  17-09.50 
     5.35m(-2.7) FOUL(1.1) FOUL(-2.0) FOUL(-2.1) 5.39m(-2.2) 5.42m(-1.0)
  2 #  166 Allen, Malawi         Georgian Cou           5.10m      4.81m  -0.8  15-09.50 
     4.73m(-1.8) FOUL(-0.2) 4.79m(+0.0) FOUL(0.2) 4.56m(-1.7) 4.81m(-0.8)
 
Event 28  Men Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 #  205 Omari, Kennedy        Georgian Cou           6.68m      6.39m  -0.6  20-11.75 
     FOUL(+0.0) 5.52m(-0.5) FOUL(-0.7) 6.10m(0.4) FOUL(+0.0) 6.39m(-0.6)
  2 #  200 Martin, Devin         Georgian Cou           6.16m      6.23m  -0.4  20-05.25 
     6.16m(-0.5) 6.13m(-1.3) 5.99m(-1.0) 6.23m(-0.4) 5.94m(+0.0) 6.22m(-1.5)
  3 #  212 Wardle, Cameron       Georgian Cou           6.53m      6.04m  -1.6  19-09.75 
     5.96m(1.8) 5.80m(-1.3) 5.73m(-2.7) 5.75m(+0.0) FOUL      6.04m(-1.6)
  4 #  201 Mitchell, Arthur      Georgian Cou           5.69m      5.64m  -0.6  18-06.00 
     5.64m(-0.6) 5.29m(-1.2) 5.37m(-1.3) 5.09m(+0.0) 5.35m(-1.6) 5.33m(+0.0)
  5 #  214 Williams, Michael     Georgian Cou           6.30m      5.54m  -2.0  18-02.25 
     5.39m(1.8) 5.54m(-2.0)               
 
Event 29  Women Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 #  172 Green, Lyric          Georgian Cou          11.50m     11.24m  -1.6  36-10.50 
     FOUL(-1.2) FOUL(-1.6) 11.24m(-1.6) FOUL(+0.0) PASS      PASS     
 
Event 30  Men Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 #  200 Martin, Devin         Georgian Cou          13.94m     13.62m   0.1  44-08.25 
     11.39m(-2.3) 13.27m(-0.9) 13.20m(0.4) 13.26m(0.7) 13.44m(+0.0) 13.62m(0.1)
  2 #  205 Omari, Kennedy        Georgian Cou          13.50m     12.47m   0.8  40-11.00 
     FOUL(0.2) 11.66m(-2.5) 12.03m(-3.0) 12.40m(-1.8) 12.43m(-0.1) 12.47m(0.8)
  3 #  201 Mitchell, Arthur      Georgian Cou                     12.05m  +0.0  39-06.50 
     11.10m(-0.5) 10.20m(0.7) 11.28m(-1.2) 11.80m(1.5) 12.05m(+0.0) FOUL(0.8)
 
Event 31  Women High Jump
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #    9 Major, Victoria       Adelphi                1.74m      1.72m    5-07.75 
     1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.75 
        P    P    P    O   XO  XXO  XXX 
  2 #  244 Fagan, McKenzie       Kutztown               1.67m      1.62m    5-03.75 
     1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 
        P    P    O   XO  XXX 
  3 #  458 McGourty, Meagan      TCNJ                   1.65m      1.52m    4-11.75 
     1.47 1.52 1.57 
        O  XXO  XXX 
  4 #  174 Hartman, Noel         Georgian Cou           1.55m      1.47m    4-09.75 
     1.47 1.52 
        O   XX 
 -- #  166 Allen, Malawi         Georgian Cou           1.62m         NH            
     1.47 1.52 
        P  XXX 
 
Event 32  Men High Jump
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  212 Wardle, Cameron       Georgian Cou           1.94m      1.93m    6-04.00 
     1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 
        P    O    O    O  XXO    P  XXX 
  2 #   65 Jackson, Jevaughn     Caldwell               1.95m      1.88m    6-02.00 
     1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
        P    P    O    O  XXX 
  3 #  197 Hill, Robert          Georgian Cou           1.90m      1.83m    6-00.00 
     1.73 1.78 1.83 1.88 
        O    O    O  XXX 
  4 #  210 Suarez, Michael       Georgian Cou           1.80m      1.73m    5-08.00 
     1.73 1.78 
       XO  XXX 
 -- #  203 Murtagh, John         Georgian Cou           1.72m         NH            
     1.73 
      XXX 
 
Event 33  Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  337 Harman, Erin          Millersville           3.61m      3.40m   11-01.75 
     3.04 3.19 3.40 3.55 
       XO    P   XO  XXX 
  2 #  189 Zollner, Sarah        Georgian Cou           3.30m      3.04m    9-11.75 
     2.74 2.89 3.04 3.19 
        O    O    O  XXX 
  3 #  186 Valyo, Ciera          Georgian Cou           2.13m      2.15m    7-00.50 
     2.00 2.15 2.30 
        O    O  XXX 
 -- #  235 Alexaki, Anecia       Kutztown               3.74m         NH            
     3.40 
      XXX 
 -- #  274 Tama, Alexandra       Kutztown               3.64m         NH            
     3.40 
      XXX 
 
Event 34  Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  194 Boyce, Evan           Georgian Cou           4.45m      4.11m   13-05.75 
     4.11 4.41 
        O  XXX 
  2 #  559 Murawski, Mike        ME                                3.35m   10-11.75 
     3.35 3.65 
        O  XXX 
 -- #  209 Smoke, Daniel         Georgian Cou                         NH            
     3.20 
      XXX 
 
Event 35  Men Hammer Throw
===================================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 #  373 Cardona, William      Rowan                 54.74m     50.48m     165-07 
      50.48m  FOUL  FOUL  FOUL  48.49m  FOUL
  2 #  291 Campione, Mike        Kutztown              50.70m     48.36m     158-08 
      48.36m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3 #  213 White, Leon           Georgian Cou          48.33m     47.66m     156-04 
      FOUL  FOUL  45.07m  45.85m  43.83m  47.66m
  4 #  191 Bass, Troy            Georgian Cou          43.37m     38.72m     127-00 
      38.72m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
                    Women - Team Rankings - 0 Events Scored
===============================================================================
    1) TCNJ                        24        2) Felician                    5   
    3) Georgian Court               4