Tuesday Results

Licensed to Tomahawk Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 8/12/2014 03:23 PM
                    Maccabi Games - 8/11/2014 to 8/13/2014                     
                                Cherry Hill, NJ                                
                                    Results                                    
 
Girls 13-14 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1  1619 Barbarosh, Jessica  14 Orange County (C         29.73   2  10   
  2  1613 Wolmark, Jessie     13 Great Britain
          30.10   1   8   
  3  1607 Flitterman, Isabel  14 Great Britain
          30.18   1   6   
  4  1695 Hollander, Jacquel  14 East Bay/Berkele         31.11   1   5   
  5  1630 Lazarus, Dani       13 South Jersey
           32.99   2   4   
  6  1617 Singman, Alexa      14 Greater Washingt         33.92   2   3   
  7  1616 Ginsburg, Rebecca   13 Greater Washingt         35.21   2   2   
 
Girls 15-16 200 Meter Dash 15/16
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1626 Lee, Karen          16 San Diego
              30.49   10   
  2  1600 Burack, Marissa     15 Albany/Schenecta         32.18    8   
  3  1615 Bernstein, Elianna  16 Greater Washingt         35.69    6   
 
Girls 15-16 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1606 Ayrton, Rachel      15 Great Britain
          30.96   2  10   
 
Girls 13-14 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1625 Lee, Ariella        14 San Diego
            2:46.60   10   
  2  1630 Lazarus, Dani       13 South Jersey
         2:58.07    8   
  3  1616 Ginsburg, Rebecca   13 Greater Washingt       3:20.09    6   
  4  1617 Singman, Alexa      14 Greater Washingt       3:28.12    5   
 
Girls 15-16 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1606 Ayrton, Rachel      15 Great Britain
        2:40.94   1  10   
  2  1620 Barrett, Samantha   16 Philadelphia
         2:50.56   2   8   
 
Girls 13-14 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1607 Flitterman, Isabel  14 Great Britain
          20.30   10   
  2  1619 Barbarosh, Jessica  14 Orange County (C         20.35    8   
  3  1608 Jacobs, Alana       13 Great Britain
          20.60    6   
  4  1613 Wolmark, Jessie     13 Great Britain
          21.69    5   
  5  1616 Ginsburg, Rebecca   13 Greater Washingt         28.92    4   
 
Girls 15-16 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1626 Lee, Karen          16 San Diego
              17.88   2  10   
  2  1615 Bernstein, Elianna  16 Greater Washingt         20.59   2   8   
  3  1600 Burack, Marissa     15 Albany/Schenecta         23.17   2   6   
 
Girls 13-14 High Jump 13/14
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1619 Barbarosh, Jessica  14 Orange County (C       4-02.00   10   
  2  1607 Flitterman, Isabel  14 Great Britain
       J4-02.00    8   
  3  1613 Wolmark, Jessie     13 Great Britain
        4-00.00    6   
  4  1625 Lee, Ariella        14 San Diego
           J4-00.00    5   
  5  1608 Jacobs, Alana       13 Great Britain
       J4-00.00    4   
  6  1617 Singman, Alexa      14 Greater Washingt       3-02.00    3   
 
Girls 15-16 High Jump 15/16
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1615 Bernstein, Elianna  16 Greater Washingt       4-04.00   10   
  2  1626 Lee, Karen          16 San Diego
            4-02.00    8   
  3  1633 Hoffman, Alexandra  15 Springfield
          3-10.00    6   
 
Girls 13-14 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1619 Barbarosh, Jessica  14 Orange County (C      19-00.00   10   
      18-03  18-03.25  19-00  18-02.50       
  2  1613 Wolmark, Jessie     13 Great Britain
       17-07.50    8   
      17-07.50  17-02.50  13-10.75  16-08.50       
  3  1608 Jacobs, Alana       13 Great Britain
       16-08.75    6   
      16-01.50  16-07.75  16-08.75  16-00.75       
  4  1617 Singman, Alexa      14 Greater Washingt      13-10.00    5   
      13-03.50  13-01.75  13-01.50  13-10       
 
Girls 15-16 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1615 Bernstein, Elianna  16 Greater Washingt      21-01.25   10   
      20-06.50  19-04.50  18-07.50  21-01.25      
  2  1626 Lee, Karen          16 San Diego
           19-08.50    8   
      18-08.25  18-00.75  18-10  19-08.50      
  3  1600 Burack, Marissa     15 Albany/Schenecta      17-01.75    6   
      16-00.50  17-01.75  16-11  16-09.25       
  4  1606 Ayrton, Rachel      15 Great Britain
       16-06.25    5   
      14-10.25  15-11.25  15-08.50  16-06.25       
  5  1633 Hoffman, Alexandra  15 Springfield
         16-03.25    4   
      14-05  FOUL  15-02.50  16-03.25      
 
Boys 13-14 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1610 Oehley, Benjamin    14 Great Britain
          25.36   1  10   
  2  1612 Raphael, Aidan      14 Great Britain
          26.01   1   8   
  3  1609 Mizrahi, Adam       14 Great Britain
          28.03   2   6   
  4  1614 Arking, Alexander   14 Greater Washingt         28.32   2   5   
  5  1611 Pelmont, Tal        14 Great Britain
          30.56   1   4   
  6  1622 Frisch, Benjamin    14 Philadelphia
           30.86   1   3   
  7  1635 Steinberg, Zachary  13 Springfield
            30.90   2   2   
  8  1634 Horowitz, Mark      14 Springfield
            32.02   2   1   
 
Boys 15-16 200 Meter Dash 15/16
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1624 Harker, Colin       16 Philadelphia
           24.45   10   
  2  1605 Ward, Jacob         15 Fort Lauderdale
         25.57    8   
  3  1623 Goetz, Joshua       16 Philadelphia
           25.90    6   
  4  1636 Yost, Tyler         15 Valley Jewish Co         27.94    5   
  5  1603 Marcus, Jordan      15 East Bay/Berkele         28.51    4   
  6  1629 Filler, Sam         16 South Jersey
           28.64    3   
 
Boys 12&U 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1631 Safier, Jacob       12 South Jersey
         3:52.61   10   
 
Boys 13-14 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1612 Raphael, Aidan      14 Great Britain
        2:20.54   10   
  2  1621 Cantos, Brendan     14 Philadelphia
         2:22.03    8   
  3  1611 Pelmont, Tal        14 Great Britain
        2:24.39    6   
  4  1609 Mizrahi, Adam       14 Great Britain
        2:25.74    5   
  5  1614 Arking, Alexander   14 Greater Washingt       2:32.30    4   
  6  1696 Ratinsky, Aviv      13 East Bay/Berkele       2:40.64    3   
  7  1601 Hinckley, Jonah     13 East Bay/Berkele       2:43.01    2   
  8  1627 Altman-Bukowski, Y  14 San Francisco
        2:49.28    1   
  9  1628 Newbrun-Mintz, Gab  14 San Francisco
        3:18.97  
 
Boys 15-16 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1623 Goetz, Joshua       16 Philadelphia
         2:15.28   2  10   
  2  1603 Marcus, Jordan      15 East Bay/Berkele       2:22.43   2   8   
 
Boys 13-14 100 Meter Hurdles 13/14
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1609 Mizrahi, Adam       14 Great Britain
          18.30   10   
  2  1610 Oehley, Benjamin    14 Great Britain
          19.13    8   
  3  1614 Arking, Alexander   14 Greater Washingt         19.38    6   
  4  1628 Newbrun-Mintz, Gab  14 San Francisco
          21.96    5   
 
Boys 15-16 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1624 Harker, Colin       16 Philadelphia
           18.33   10   
  2  1629 Filler, Sam         16 South Jersey
           23.95    8   
 
Boys 13-14 High Jump 13/14
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1614 Arking, Alexander   14 Greater Washingt       5-00.00   10   
  2  1610 Oehley, Benjamin    14 Great Britain
        4-06.00    8   
 --  1628 Newbrun-Mintz, Gab  14 San Francisco
             NH  
 
Boys 15-16 High Jump 15/16
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1624 Harker, Colin       16 Philadelphia
         5-10.00   10   
  2  1629 Filler, Sam         16 South Jersey
         5-02.00    8   
  3  1699 Belisle, Ethan      15 Springfield
          4-10.00    6   
  4  1623 Goetz, Joshua       16 Philadelphia
         4-00.00    5   
 --  1605 Ward, Jacob         15 Fort Lauderdale
            NH  
 
Boys 13-14 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1610 Oehley, Benjamin    14 Great Britain
       25-08.00   10   
      24-08.25  24-06.50  24-10  25-08       
  2  1614 Arking, Alexander   14 Greater Washingt      25-02.00    8   
      22-08.50  25-02  21-08.25  23-08.50      
  3  1628 Newbrun-Mintz, Gab  14 San Francisco
       22-04.00    6   
      FOUL  21-01  22-04  20-09.50      
  4  1627 Altman-Bukowski, Y  14 San Francisco
       20-07.00    5   
      17-06  18-01  19-05  20-07      
  5  1634 Horowitz, Mark      14 Springfield
         18-10.50    4   
      16-06.50  14-03  17-01  18-10.50      
  6  1635 Steinberg, Zachary  13 Springfield
         18-10.00    3   
      17-07.50  16-06  18-10  FOUL      
  7  1622 Frisch, Benjamin    14 Philadelphia
        15-08.00    2   
      15-08  PASS  PASS  PASS       
 
Boys 15-16 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1636 Yost, Tyler         15 Valley Jewish Co      33-00.00   10   
      32-10.50  33-00  FOUL  31-04       
  2  1624 Harker, Colin       16 Philadelphia
        32-01.00    8   
      31-05.50  32-01  32-00  FOUL      
  3  1629 Filler, Sam         16 South Jersey
        26-01.50    6   
      26-01.50  25-10.50  20-02  25-05      
  4  1699 Belisle, Ethan      15 Springfield
         21-02.00    5   
      19-02.50  21-02  20-06  20-09