8/13– Maccabi Results (Wednesday)

Licensed to Tomahawk Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 8/13/2014 01:33 PM
                    Maccabi Games - 8/11/2014 to 8/13/2014                     
                                Cherry Hill, NJ                                
                                    Results                                    
 
Girls 13-14 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1  1630 Lazarus, Dani       13 South Jersey           1:12.31   10   
  2  1619 Barbarosh, Jessica  14 Orange County (C       1:14.61    8   
  3  1617 Singman, Alexa      14 Greater Washingt       1:16.63    6   
  4  1616 Ginsburg, Rebecca   13 Greater Washingt       1:19.60    5   
 
Girls 15-16 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1600 Burack, Marissa     15 Albany/Schenecta       1:19.55   2  10   
  2  1633 Hoffman, Alexandra  15 Springfield            1:33.66   2   8   
  3  1615 Bernstein, Elianna  16 Greater Washingt       1:35.23   2   6   
 
Girls 13-14 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1606 Ayrton, Rachel      14 Great Britain          5:39.23   10    60.67,238.98,417.31
  2  1625 Lee, Ariella        14 San Diego              5:46.34    8    60.82,239.13,417.40
  3  1616 Ginsburg, Rebecca   13 Greater Washingt       7:29.12    6    74.19,317.48,528.86
 
Girls 15-16 1500 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1620 Barrett, Samantha   16 Philadelphia           6:00.04   2  10    60.78,238.90,421.85
 
Girls 12&U 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Great Britain  'A'                                    58.77   1  10   
     1) 1607 Flitterman, Isabelle 14    2) 1606 Ayrton, Rachel 14         
     3) 1608 Jacobs, Alana 13           4) 1613 Wolmark, Jessie 13        
  2 Combined Team  'A'                                    59.63   2   8   
     1) 1653 Lee, Ariella               2) 1650 Singman, Alexa            
     3) 1719 Barbarosh, Jessica         4) 1726 Lee, Karen                
  3 Combined Team  'B'                                  1:05.46   2   6   
     1) 1648 Ginsburg, Rebecca          2) 1647 Lazarus, Dani             
     3) 1646 Hoffman, Alexandra         4) 1737 Newman, Emily             
  4 Combined Team  'C'                                  1:06.01   2   5   
     1) 1651 Burack, Marissa            2) 1795 Hollander, Jacqueline     
     3) 1715 Bernstein, Elianna         4)                                
 
Girls 12&U 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Great Britain  'A'                                  5:05.20   10    72.50,226.73,341.07
     1) 1607 Flitterman, Isabelle 14    2) 1606 Ayrton, Rachel 14         
     3) 1608 Jacobs, Alana 13           4) 1613 Wolmark, Jessie 13        
  2 Combined Team  'A'                                  5:06.40    8    77.91,231.86,354.83
     1) 1653 Lee, Ariella               2) 1650 Singman, Alexa            
     3) 1719 Barbarosh, Jessica         4) 1726 Lee, Karen                
  3 Combined Team  'B'                                  5:31.48    6    90.29,250.87,417.73
     1) 1648 Ginsburg, Rebecca          2) 1647 Lazarus, Dani             
     3) 1651 Burack, Marissa            4) 1715 Bernstein, Elianna        
 
Boys 12&U 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1631 Safier, Jacob       12 South Jersey           1:35.68   10   
 
Boys 13-14 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1612 Raphael, Aidan      14 Great Britain            56.15   10   
  2  1621 Cantos, Brendan     14 Philadelphia             56.54    8   
  3  1614 Arking, Alexander   14 Greater Washingt       1:04.41    6   
  4  1622 Frisch, Benjamin    14 Philadelphia           1:11.65    5   
 
Boys 15-16 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1624 Harker, Colin       16 Philadelphia           1:00.71   2  10   
  2  1605 Ward, Jacob         15 Fort Lauderdale        1:02.29   2   8   
  3  1636 Yost, Tyler         15 Valley Jewish Co       1:08.42   2   6   
 
Boys 13-14 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1611 Pelmont, Tal        14 Great Britain          4:58.52   10    57.96,220.26,343.43
  2  1609 Mizrahi, Adam       14 Great Britain          5:06.63    8    57.89,220,60,344.18
  3  1694 Ratinsky, Aviv      13 East Bay/Berkele       5:19.48    6    57.86,222.67,352.25
  4  1614 Arking, Alexander   14 Greater Washingt       5:38.72    5    59.10,230.44,403.60
 
Boys 15-16 1500 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1623 Goetz, Joshua       16 Philadelphia           4:34.75   2  10    54.92,209.87,325.90
  2  1603 Marcus, Jordan      15 East Bay/Berkele       4:55.09   2   8    55.91,215.96,341.62
  3  1693 Belisle, Ethan      15 Springfield            5:22.95   2   6    58.12,225.44,358.65
 
Boys 12&U 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Philadelphia  'A'                                     53.94   10   
     1) 1696 Barrett, Samantha          2) 1621 Cantos, Brendan 14        
     3) 1622 Frisch, Benjamin 14        4) 1624 Harker, Colin 16          
  1 Great Britain  'A'                                    54.40   10   
     1) 1612 Raphael, Aidan 14          2) 1611 Pelmont, Tal 14           
     3) 1609 Mizrahi, Adam 14           4) 1610 Oehley, Benjamin 14       
 
Boys 12&U 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Great Britain  'A'                                  4:02.52   10    62.33,200.27,305.26
     1) 1609 Mizrahi, Adam 14           2) 1610 Oehley, Benjamin 14       
     3) 1611 Pelmont, Tal 14            4) 1612 Raphael, Aidan 14         
  2 Philadelphia  'A'                                   4:07.64    8    72.04,211.99,312.70
     1) 1622 Frisch, Benjamin 14        2) 1623 Goetz, Joshua 16          
     3) 1621 Cantos, Brendan 14         4) 1624 Harker, Colin 16          
  3 Combined Team  'A'                                  4:49.20    6    71.43,227.98,335.52
     1) 1642 Steinberg, Zachary         2) 1640 Horowitz, Mark            
     3) 1643 Yost, Tyler                4) 1792 Hinkley, Jonah            
 
Mixed 12&U 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Combined Team  'A'                                    52.91   10   
     1) 1705 ward, Jacob                2) 1703 Marcus, Jordan            
     3) 1643 Yost, Tyler                4) 1729 Filler, Sam               
  2 Combined Team  'B'                                    55.67    8   
     1) 1701 Goetz, Josh                2) 1792 Hinkley, Jonah            
     3) 1642 Steinberg, Zachary         4) 1714 Arking, Alexander         
  3 Combined Team  'C'                                  1:04.36    6   
     1) 1731 Safier, Jacob              2) 1640 Horowitz, Mark            
     3) 1638 Belisle, Ethan             4)