7_10 USATF Region 2 Championships

 

Licensed to Tomahawk Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/10/2014 09:14 PM
                      2014 USATF JO National Championship                      
                Region 2 Championship  - 7/10/2014 to 7/13/2014                
                    Richard Stockton College - Galloway, NJ                    
                                    Results                                    
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Region 2: R 2:40.26  7/12/2013   Molly Mangan, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Tucker, Ayanna            02 Willis/Camde           2:45.33   2    513
  2 Walker, Kambi             02 Tnt Express            2:51.40   2    449
  3 Henderson, Grace          02 Valley Speed           2:51.42   2    449
  4 Beacham, Jordan           02 Judah Elite            2:54.89   1    414
  5 Hooker, Tierra            03 Willis/Camde           2:56.28   2    401
  6 Eucker, Alianna           03 New Jersey S           2:57.17   2    392
  7 Brown, Kharonay           02 Judah Elite            3:00.98   2    356
  8 Johns, Lily               03 Wings of Moo           3:01.71   1    349
  9 Baciak, Sydney            02 Valley Speed           3:04.92   2    321
 10 Prunzik, Kelly            03 Pacer Track            3:11.54   1    265
 11 Winkleblech, Kendra       03 East Alleghe           3:12.60   1    257
 12 Bulgin, Analiese          03 Judah Elite            3:24.92   2    168
 13 Davis, Mariah             03 River City E           3:44.61   1     64
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Region 2: R 14.49  7/12/2013   Erica Steele, 11-Greensbur                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Baciak, Sydney            02 Valley Speed             15.26   0.5  1    676
  2 Bulgin, Analiese          03 Judah Elite              15.54   0.9  3    640
  3 Hooker, Tierra            03 Willis/Camde             15.92  +0.0  2    593
  4 Walker, Kambi             02 Tnt Express              16.51   0.9  3    524
  5 Tucker, Ayanna            02 Willis/Camde             17.63  +0.0  2    403
  6 Brown, Kharonay           02 Judah Elite              17.69   0.5  1    398
  7 Eucker, Alianna           03 New Jersey S             18.16   0.9  3    351
  8 Prunzik, Kelly            03 Pacer Track              18.19   1.1  4    349
  9 Henderson, Grace          02 Valley Speed             18.38   1.1  4    331
 10 Beacham, Jordan           02 Judah Elite              18.48   1.1  4    322
 11 Davis, Mariah             03 River City E             18.56  +0.0  2    315
 12 Johns, Lily               03 Wings of Moo             18.57   1.1  4    314
 13 Winkleblech, Kendra       03 East Alleghe             19.62   0.9  3    225
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Region 2: R 1.30m  7/12/2013   Molly Mangan, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hooker, Tierra            03 Willis/Camde             1.35mR   4-05.00    460
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    O    O    O    O   XO    O  XXO 
  2 Baciak, Sydney            02 Valley Speed             1.30mR   4-03.25    409
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  3 Beacham, Jordan           02 Judah Elite              1.25m    4-01.25    359
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  4 Tucker, Ayanna            02 Willis/Camde             1.20m    3-11.25    312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  4 Henderson, Grace          02 Valley Speed             1.20m    3-11.25    312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  4 Walker, Kambi             02 Tnt Express              1.20m    3-11.25    312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O   XO    O    O   XO  XXO  XXX 
  4 Eucker, Alianna           03 New Jersey S             1.20m    3-11.25    312
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    O    O    O    O   XO  XXX 
  8 Winkleblech, Kendra       03 East Alleghe             1.15m    3-09.25    266
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    P    O    O    O    O  XXX 
  8 Brown, Kharonay           02 Judah Elite              1.15m    3-09.25    266
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O    O    O  XXX 
  8 Johns, Lily               03 Wings of Moo             1.15m    3-09.25    266
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O    O    O  XXX 
 11 Bulgin, Analiese          03 Judah Elite              1.10m    3-07.25    222
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O   XO    O  XXX 
 12 Prunzik, Kelly            03 Pacer Track              1.05m    3-05.25    180
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 
       XO    O    O    O  XXX 
 -- Davis, Mariah             03 River City E                NH            
     0.90 
      XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Region 2: R 4.03m  7/12/2013   Maura Huwalt, 11-South Par                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Baciak, Sydney            02 Valley Speed             4.11mR  1.2  13-06.00    333
     4.00m(0.8) 3.87m(0.6) 4.11m(1.2)            
  2 Bulgin, Analiese          03 Judah Elite              4.02m   1.3  13-02.25    312
     4.02m(1.3) 3.79m(1.5) FOUL(1.2)            
  3 Brown, Kharonay           02 Judah Elite              3.87m   2.5  12-08.50    279
     3.70m(2.3) 3.87m(2.5) 3.59m(0.8)            
  4 Hooker, Tierra            03 Willis/Camde             3.82m   1.0  12-06.50    267
     3.82m(1.0) FOUL(0.9) 3.55m(1.1)            
  5 Henderson, Grace          02 Valley Speed             3.64m   2.5  11-11.50    229
     3.59m(2.0) 3.41m(0.8) 3.64m(2.5)            
  6 Tucker, Ayanna            02 Willis/Camde             3.62m   0.9  11-10.50    225
     3.35m(0.2) 3.03m(1.3) 3.62m(0.9)            
  7 Eucker, Alianna           03 New Jersey S             3.47m   0.9  11-04.75    194
     3.35m(1.0) 3.40m(0.7) 3.47m(0.9)            
  8 Walker, Kambi             02 Tnt Express              3.32m   2.2  10-10.75    165
     3.32m(2.2) 3.21m(1.3) 3.27m(0.8)            
  9 Johns, Lily               03 Wings of Moo             3.30m   0.5  10-10.00    161
     FOUL(0.3) 3.30m(0.5) 3.05m(1.6)            
 10 Davis, Mariah             03 River City E             3.25m   0.1  10-08.00    151
     3.25m(0.1) 3.22m(0.9) 2.98m(1.7)            
 11 Winkleblech, Kendra       03 East Alleghe             3.24m   1.4  10-07.75    150
     3.07m(0.8) 3.24m(1.4) 3.19m(0.6)            
 12 Beacham, Jordan           02 Judah Elite              3.23m   0.9  10-07.25    148
     3.23m(0.9) 3.18m(1.5) FOUL(1.7)            
 13 Prunzik, Kelly            03 Pacer Track              2.77m   1.8   9-01.25     70
     2.29m(-0.6) 2.55m(1.2) 2.77m(1.8)            
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 11-12 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Region 2: R 6.73m  7/12/2013   Maura Huwalt, 11-South Par                  
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hooker, Tierra            03 Willis/Camde             8.56mR  28-01.00    436
      7.59m  7.98m  8.56m            
  2 Eucker, Alianna           03 New Jersey S             6.87mR  22-06.50    327
      6.47m  6.30m  6.87m            
  3 Davis, Mariah             03 River City E             6.25m   20-06.25    287
      5.70m  5.57m  6.25m            
  4 Beacham, Jordan           02 Judah Elite              6.19m   20-03.75    283
      5.86m  6.19m  FOUL            
  5 Tucker, Ayanna            02 Willis/Camde             5.97m   19-07.00    269
      5.58m  5.62m  5.97m            
  6 Baciak, Sydney            02 Valley Speed             5.85m   19-02.50    262
      5.24m  5.85m  5.64m            
  7 Henderson, Grace          02 Valley Speed             5.84m   19-02.00    261
      5.39m  5.73m  5.84m            
  8 Walker, Kambi             02 Tnt Express              5.81m   19-00.75    259
      5.81m  5.10m  4.95m            
  9 Johns, Lily               03 Wings of Moo             5.59m   18-04.25    245
      4.66m  5.20m  5.59m            
 10 Brown, Kharonay           02 Judah Elite              5.41m   17-09.00    234
      4.70m  4.53m  5.41m            
 11 Bulgin, Analiese          03 Judah Elite              5.04m   16-06.50    211
      5.01m  4.99m  5.04m            
 12 Winkleblech, Kendra       03 East Alleghe             4.12m   13-06.25    154
      FOUL  3.94m  4.12m            
 13 Prunzik, Kelly            03 Pacer Track              3.26m   10-08.50    101
      2.42m  3.26m  3.18m            
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Region 2: R 2:49.48  7/12/2013   Taylor Givens, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hirschkind, Rachel        01 New Jersey S           2:48.68R    477
  2 Uncapher, Jenna           00 Greensburg Y           2:53.08     432
  3 Steele, Erica             01 Greensburg Y           2:57.44     389
  4 Wagner, Jaylyn            00 Harambee Run           3:02.61     341
  5 Sharp, Alainna            00 Hunterdon Li           3:08.06     294
 
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Region 2: R 17.08  7/12/2013   Brenna Cavanaugh, 11-Valley Sp              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Steele, Erica             01 Greensburg Y             17.56  +0.0  1    535
  2 Sharp, Alainna            00 Hunterdon Li             18.24  -0.4  2    464
  3 Hirschkind, Rachel        01 New Jersey S             19.06  +0.0  1    385
  4 Uncapher, Jenna           00 Greensburg Y             19.38  +0.0  1    356
  5 Wagner, Jaylyn            00 Harambee Run             21.25  -0.4  2    207
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Region 2: R 1.35m  7/12/2013   Brenna Cavanaugh, 11-Valley Sp              
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Steele, Erica             01 Greensburg Y             1.47mR   4-09.75    588
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
        P    P    P    P    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  2 Uncapher, Jenna           00 Greensburg Y             1.32m    4-04.00    429
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 
        P    P    P    O    O    O  XXX 
  3 Wagner, Jaylyn            00 Harambee Run             1.22m    4-00.00    331
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 
        P    O    O    O  XXX 
  3 Sharp, Alainna            00 Hunterdon Li             1.22m    4-00.00    331
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 
        P    O    O    O  XXX 
  5 Hirschkind, Rachel        01 New Jersey S             1.12m    3-08.00    239
     1.07 1.12 1.17 
        P   XO  XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Region 2: R 4.76m  7/12/2013   Brenna Cavanaugh, 11-Valley Sp              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Uncapher, Jenna           00 Greensburg Y             4.83m   2.1  15-10.25    514
     4.62m(-0.2) 4.65m(1.8) 4.83m(2.1)            
  2 Sharp, Alainna            00 Hunterdon Li             4.20m   0.2  13-09.50    355
     4.20m(0.2) 4.08m(2.5) 4.19m(1.1)            
  3 Hirschkind, Rachel        01 New Jersey S             4.09m   1.0  13-05.00    329
     3.84m(-1.0) 4.09m(1.0) 3.98m(0.4)            
  4 Steele, Erica             01 Greensburg Y             3.69m   1.1  12-01.25    239
     3.49m(1.8) 3.69m(1.1) 3.58m(NWI)            
  5 Wagner, Jaylyn            00 Harambee Run             3.11m   NWI  10-02.50    126
     2.82m(2.2) 2.74m(1.8) 3.11m(NWI)            
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 13-14 Division Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Region 2: R 7.34m  7/12/2013   Taylor Givens, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Uncapher, Jenna           00 Greensburg Y             9.73mR  31-11.25    512
      9.39m  8.92m  9.73m            
  2 Steele, Erica             01 Greensburg Y             9.47mR  31-01.00    495
      8.73m  9.19m  9.47m            
  3 Sharp, Alainna            00 Hunterdon Li             7.76mR  25-05.50    384
      7.76m  7.19m  6.53m            
  4 Hirschkind, Rachel        01 New Jersey S             6.36m   20-10.50    294
      6.36m  5.41m  5.53m            
  5 Wagner, Jaylyn            00 Harambee Run             5.37m   17-07.50    231
      4.64m  5.37m  5.08m            
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash 15-16 Division Girls Heptathlon
===============================================================================
    Region 2: R 26.37  7/11/2013   Tia Livingston, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Livingston, Tia           98 Unattached               26.25R  0.5  2    775
  2 Armstead, Rachell         98 Millville Tr             26.59   0.5  2    746
  3 Scafe, Satara             98 Millville Tr             27.98   0.5  2    632
  4 Delmont, Samantha         99 Harambee Run             29.05   0.5  2    551
  5 Hubbard, Mariah           98 Amaysingspee             29.43   0.5  2    523
  6 Scott, Pazia              98 Next Level A             29.59   2.1  1    511
  7 MacDonald, Caelan         99 Valley Speed             31.15   2.1  1    405
  8 Burkett, Miche            99 Mountain Top             32.12   2.1  1    344
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 15-16 Division Girls Heptathlon
===============================================================================
    Region 2: R 15.92  7/11/2013   McKenna Maycock, 04-Chautauqu               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Livingston, Tia           98 Unattached               15.18R  0.2  2    818
  2 Armstead, Rachell         98 Millville Tr             15.34R  0.2  2    797
  3 Hubbard, Mariah           98 Amaysingspee             17.60   0.2  2    530
  4 Scott, Pazia              98 Next Level A             18.68   0.1  1    421
  5 MacDonald, Caelan         99 Valley Speed             19.54   0.1  1    341
  6 Burkett, Miche            99 Mountain Top             19.85   0.1  1    315
  7 Scafe, Satara             98 Millville Tr             20.26   0.1  1    281
  8 Delmont, Samantha         99 Harambee Run             21.88   0.2  2    165
 
Heptathlon: #2 High Jump 15-16 Division Girls Heptathlon
=================================================================================
    Region 2: R 1.45m  7/11/2013   Ariana Przybylowski, Unattached             
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Delmont, Samantha         99 Harambee Run             1.46mR   4-09.50    577
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 1.51 
        P    P    P    O    O    O    O    O  XXX 
  2 Scafe, Satara             98 Millville Tr             1.41m    4-07.50    523
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 
        P    P    P    P    O    O    O  XXX 
  2 Hubbard, Mariah           98 Amaysingspee             1.41m    4-07.50    523
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 
        P    P    P    P    O    O   XO  XXX 
  2 Armstead, Rachell         98 Millville Tr             1.41m    4-07.50    523
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 
        P    P    P   XO    O   XO    O  XXX 
  2 Livingston, Tia           98 Unattached               1.41m    4-07.50    523
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 
        P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  6 Burkett, Miche            99 Mountain Top             1.31m    4-03.50    419
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 
        P    P    P    O  XXO  XXX 
  7 Scott, Pazia              98 Next Level A             1.26m    4-01.50    369
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 
        P    P    P    O  XXX 
  8 MacDonald, Caelan         99 Valley Speed             1.16m    3-09.50    275
     1.11 1.16 1.21 1.26 
       XO    O  XXX  XXX 
 
Heptathlon: #3 Shot Put 15-16 Division Girls Heptathlon
=================================================================================
    Region 2: R 9.03m  7/11/2013   Tia Livingston, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Livingston, Tia           98 Unattached              10.68mR  35-00.50    574
      10.35m  10.68m  9.19m            
  2 Scott, Pazia              98 Next Level A             8.53m   28-00.00    434
      8.11m  8.39m  8.53m            
  3 Burkett, Miche            99 Mountain Top             7.13m   23-04.75    343
      7.11m  7.13m  6.58m            
  4 Hubbard, Mariah           98 Amaysingspee             6.77m   22-02.50    320
      6.77m  6.65m  6.53m            
  5 Armstead, Rachell         98 Millville Tr             6.56m   21-06.25    307
      6.56m  6.27m  6.29m            
  6 MacDonald, Caelan         99 Valley Speed             6.33m   20-09.25    292
      FOUL  FOUL  6.33m            
  7 Scafe, Satara             98 Millville Tr             5.70m   18-08.50    252
      4.91m  5.70m  5.64m            
  8 Delmont, Samantha         99 Harambee Run             4.34m   14-03.00    167
      4.03m  4.27m  4.34m            
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash 17-18 Division Women Heptathlon
===============================================================================
    Region 2: R 26.65  7/11/2013   Kayla Key, 11-Ispeed TC                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Mooradian, Lynne          97 Unattached               26.28R  1.0  2    773
  2 Przybylowski, Ariana      97 Unattached               26.55R  1.0  2    750
  3 Traylor, Michaela         96 Rochester Ru             26.97   1.0  2    714
  4 Bailey, Ashley            97 First State              27.69  -0.3  1    655
  5 Gaines, Imani             97 Millville Tr             28.15  -0.3  1    619
  6 Dods, Margaret            97 Unattached               28.93  -0.3  1    559
  7 Lucas, Emma               97 Valley Speed             29.73   1.0  2    501
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles 17-18 Division Women Heptathlon
===============================================================================
    Region 2: R 16.73  7/11/2013   Madeline Hammer, 04-Williamsv               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Mooradian, Lynne          97 Unattached               16.48R  0.2  3    657
  2 Bailey, Ashley            97 First State              16.97   0.2  3    600
  3 Dods, Margaret            97 Unattached               16.98   0.2  3    599
  4 Lucas, Emma               97 Valley Speed             17.33   0.1  2    560
  5 Przybylowski, Ariana      97 Unattached               17.75   0.1  2    515
  6 Gaines, Imani             97 Millville Tr             20.13   0.1  2    292
  7 Traylor, Michaela         96 Rochester Ru             21.58   0.1  2    184
 
Heptathlon: #2 High Jump 17-18 Division Women Heptathlon
=================================================================================
    Region 2: R 1.45m  7/11/2013   Nathena Brown, 04-Rochester                 
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mooradian, Lynne          97 Unattached               1.56mR   5-01.25    689
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 1.51 1.56 1.61 
        P    P    P    P    O   XO   XO   XO   XO  XXO  XXX 
  2 Lucas, Emma               97 Valley Speed             1.51mR   4-11.50    632
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 1.51 1.56 
        P    P    P    P    O    O    O   XO   XO  XXX 
  3 Bailey, Ashley            97 First State              1.46mR   4-09.50    577
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 1.51 
        P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  3 Przybylowski, Ariana      97 Unattached               1.46mR   4-09.50    577
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 1.51 
        P    P    P    P    O    O   XO   XO  XXX 
  5 Dods, Margaret            97 Unattached               1.41m    4-07.50    523
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 1.46 
        P    P    P    P   XO    O  XXO  XXX 
  6 Gaines, Imani             97 Millville Tr             1.36m    4-05.50    470
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 1.36 1.41 
        P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  7 Traylor, Michaela         96 Rochester Ru             1.26m    4-01.50    369
     1.11 1.16 1.21 1.26 1.31 
        O    O    O   XO  XXX 
 
Heptathlon: #3 Shot Put 17-18 Division Women Heptathlon
=================================================================================
    Region 2: R 9.83m  7/11/2013   Madeline Hammer, 04-Williamsv               
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mooradian, Lynne          97 Unattached               9.10m   29-10.25    471
      8.79m  9.10m  8.62m            
  2 Bailey, Ashley            97 First State              8.73m   28-07.75    447
      FOUL  7.00m  8.73m            
  3 Przybylowski, Ariana      97 Unattached               8.45m   27-08.75    428
      8.45m  7.69m  8.00m            
  4 Gaines, Imani             97 Millville Tr             7.86m   25-09.50    390
      6.83m  7.86m  6.97m            
  5 Traylor, Michaela         96 Rochester Ru             7.74m   25-04.75    383
      7.45m  7.74m  FOUL            
  6 Dods, Margaret            97 Unattached               7.69m   25-02.75    379
      7.26m  7.58m  7.69m            
  7 Lucas, Emma               97 Valley Speed             7.12m   23-04.50    343
      7.12m  6.40m  6.61m            
 
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Region 2: R 5:15.84  7/12/2013   Robertino Mancabelli, 04-Macs Trac        
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Serafin, Evan             02 Unattached             5:18.36     459
  2 Yanders, James            02 Nadia Track            5:20.79     446
  3 Brewer, Patrick           02 Valley Speed           5:41.54     344
  4 Mancabelli, Kegan         03 Mac's Track            5:52.94     294
  5 Obeldobel, Alex           02 Wings of Moo           6:06.74     237
  6 Proskin, Mason            02 Wings of Moo           6:10.22     224
  7 Norris, Daniel            02 Greensburg Y           6:13.15     213
  8 Utesch, Tyson             03 Unattached             6:13.97     210
  9 Melo, Anthony             02 New Jersey S           7:30.85      19
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Region 2: R 15.20  7/12/2013   Justice Hall-Alexander, 08-St Luke S        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Yanders, James            02 Nadia Track              14.96R  0.8  3    635
  2 Brewer, Patrick           02 Valley Speed             15.83  +0.0  2    536
  3 Serafin, Evan             02 Unattached               16.08   0.8  3    508
  4 Norris, Daniel            02 Greensburg Y             16.46   0.8  1    469
  5 Mancabelli, Kegan         03 Mac's Track              16.63   0.8  3    451
  6 Proskin, Mason            02 Wings of Moo             17.50  +0.0  2    368
  7 Obeldobel, Alex           02 Wings of Moo             18.53   0.8  3    279
  8 Utesch, Tyson             03 Unattached               18.77  +0.0  2    260
  9 Melo, Anthony             02 New Jersey S             20.21   0.8  1    160
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Region 2: R 1.40m  7/12/2013   Patrick Brewer, 11-Valley Sp                
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brewer, Patrick           02 Valley Speed             1.40mR   4-07.00    317
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  2 Yanders, James            02 Nadia Track              1.35m    4-05.00    283
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        P    P    P    P    O    O    O    O    O    O  XXX 
  3 Proskin, Mason            02 Wings of Moo             1.30m    4-03.25    250
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        P    P    P    P  XXO    O  XXO  XXO   XO  XXX 
  4 Obeldobel, Alex           02 Wings of Moo             1.20m    3-11.25    188
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        P    P    P    P    O    O   XO  XXX 
  5 Serafin, Evan             02 Unattached               1.15m    3-09.25    159
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        P    P    O    O    O    O  XXX 
  6 Norris, Daniel            02 Greensburg Y             1.10m    3-07.25    131
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        P    P    P    O    O  XXX 
  6 Utesch, Tyson             03 Unattached               1.10m    3-07.25    131
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  6 Mancabelli, Kegan         03 Mac's Track              1.10m    3-07.25    131
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        P    P    P    O    O  XXX 
 -- Melo, Anthony             02 New Jersey S                NH            
     0.90 0.95 1.00 1.05 
        P    P    P  XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Region 2: R 4.07m  7/12/2013   Robertino Mancabelli, 04-Macs Trac          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Serafin, Evan             02 Unattached               4.50mR  1.1  14-09.25    290
     4.50m(1.1) 4.42m(0.6) 4.40m(2.9)            
  2 Yanders, James            02 Nadia Track              4.26mR  1.3  13-11.75    249
     3.46m(1.4) FOUL(0.7) 4.26m(1.3)            
  3 Brewer, Patrick           02 Valley Speed             4.06m   1.4  13-04.00    215
     FOUL(1.7) FOUL(1.7) 4.06m(1.4)            
  4 Mancabelli, Kegan         03 Mac's Track              4.01m   1.3  13-02.00    207
     3.91m(1.2) 4.01m(1.3) 4.01m(1.1)            
  5 Norris, Daniel            02 Greensburg Y             3.87m   1.4  12-08.50    185
     3.87m(1.4) 3.82m(1.1) 3.81m(1.4)            
  6 Proskin, Mason            02 Wings of Moo             3.49m   2.1  11-05.50    129
     3.26m(0.7) 3.37m(0.8) 3.49m(2.1)            
  7 Obeldobel, Alex           02 Wings of Moo             3.47m   1.4  11-04.75    126
     3.47m(1.4) 3.27m(2.0) 3.40m(1.4)            
  8 Utesch, Tyson             03 Unattached               3.12m   1.9  10-03.00     80
     3.04m(1.3) 3.12m(1.9) 3.03m(1.6)            
  9 Melo, Anthony             02 New Jersey S             2.73m   1.5   8-11.50     37
     2.73m(1.5) FOUL(1.4) 2.44m(2.2)            
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 11-12 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Region 2: R 8.32m  7/12/2013   Robertino Mancabelli, 04-Macs Trac          
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Yanders, James            02 Nadia Track              8.93mR  29-03.75    422
      8.93m  8.74m  8.58m            
  2 Proskin, Mason            02 Wings of Moo             8.91mR  29-02.75    420
      8.91m  8.06m  8.80m            
  3 Serafin, Evan             02 Unattached               7.79m   25-06.75    354
      7.79m  FOUL  7.00m            
  4 Mancabelli, Kegan         03 Mac's Track              7.69m   25-02.75    348
      7.07m  7.24m  7.69m            
  5 Norris, Daniel            02 Greensburg Y             7.50m   24-07.25    337
      7.36m  7.05m  7.50m            
  6 Brewer, Patrick           02 Valley Speed             7.34m   24-01.00    327
      6.86m  6.76m  7.34m            
  7 Obeldobel, Alex           02 Wings of Moo             7.15m   23-05.50    316
      6.98m  7.15m  7.06m            
  8 Melo, Anthony             02 New Jersey S             5.99m   19-08.00    248
      5.99m  5.93m  5.44m            
  9 Utesch, Tyson             03 Unattached               5.76m   18-10.75    235
      5.19m  5.52m  5.76m            
 
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Region 2: R 4:56.23  7/12/2013   Robert Erwin, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brewer, Aiden             00 Valley Speed           4:59.66     562
  2 Hess, Christian           01 Harambee Run           5:14.47     479
  3 Mancabelli, Robertino     01 Mac's Track            5:14.49     479
  4 Owens, Ayden              00 Nadia Track            5:21.26     443
  5 Mathis, Connor            01 Thrower Nati           6:02.32     255
 
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Region 2: R 14.85  7/12/2013   Bobby Hart, Unattached                      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Owens, Ayden              00 Nadia Track              15.81   0.2  2    754
  2 Woodell, Jameson          00 Unattached               16.90  -1.2  1    635
  3 Brewer, Aiden             00 Valley Speed             17.97   0.2  2    527
  4 Mancabelli, Robertino     01 Mac's Track              18.94  -1.2  1    438
  5 Mathis, Connor            01 Thrower Nati             20.02  -1.2  1    348
  6 Hess, Christian           01 Harambee Run             20.51   0.2  2    310
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Region 2: R 1.65m  7/12/2013   Josh Gesselberty, 11-South Par              
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Owens, Ayden              00 Nadia Track              1.57m    5-01.75    441
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXO  XXX 
  1 Hess, Christian           01 Harambee Run             1.57m    5-01.75    441
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O   XO  XXO  XXX 
  3 Brewer, Aiden             00 Valley Speed             1.37m    4-06.00    297
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 
        P    P    O  XXO    O   XO  XXO  XXX 
  3 Mathis, Connor            01 Thrower Nati             1.37m    4-06.00    297
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 1.37 1.42 
        P   XO    O    O    O    O    O  XXX 
  5 Mancabelli, Robertino     01 Mac's Track              1.27m    4-02.00    231
     1.07 1.12 1.17 1.22 1.27 1.32 
        O    O    O    O   XO  XXX 
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Region 2: R 5.49m  7/12/2013   Bobby Hart, Unattached                      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Owens, Ayden              00 Nadia Track              5.28m   2.0  17-04.00    437
     5.11m(0.4) 5.16m(2.0) 5.28m(2.0)            
  2 Mathis, Connor            01 Thrower Nati             4.85m   1.9  15-11.00    354
     FOUL(-1.3) 4.85m(1.9) FOUL(1.8)            
  3 Mancabelli, Robertino     01 Mac's Track              4.60m   2.1  15-01.25    308
     4.40m(1.3) 4.60m(2.1) 4.51m(0.4)            
  4 Brewer, Aiden             00 Valley Speed             4.31m   0.9  14-01.75    257
     3.95m(2.1) 4.31m(0.9) 4.24m(1.0)            
  5 Hess, Christian           01 Harambee Run             4.28m   1.0  14-00.50    252
     FOUL(1.3) 4.28m(1.0) 4.28m(1.6)            
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put 13-14 Division Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Region 2: R 10.68m  7/12/2013   Bobby Hart, Unattached                     
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mathis, Connor            01 Thrower Nati            12.85mR  42-02.00    658
      12.81m  12.85m  12.47m            
  2 Owens, Ayden              00 Nadia Track             10.06m   33-00.25    489
      9.55m  9.68m  10.06m            
  3 Hess, Christian           01 Harambee Run             8.58m   28-01.75    401
      8.44m  8.04m  8.58m            
  4 Mancabelli, Robertino     01 Mac's Track              8.06m   26-05.50    370
      7.61m  8.06m  7.81m            
  5 Brewer, Aiden             00 Valley Speed             7.58m   24-10.50    341
      7.28m  7.58m  7.32m            
  6 Woodell, Jameson          00 Unattached               7.52m   24-08.25    338
      FOUL  FOUL  7.52m            
 
Decathlon: #1 100 Meter Dash 15-16 Division Boys Decathlon
============================================================================
    Region 2: R 13.75  7/11/2013   Larry Mays, 07-Amaysings                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Farrell, Collin           98 Rochester Ru             11.74R  1.1    703
  2 Weber, Matthew            98 Harambee Run             12.65R  1.1    529
  3 Jiles, Jordan             99 Ispeed Track             12.83R  1.1    497
  4 Damon, Dean               98 Rochester Ru             12.89R  1.1    487
  5 Cale, Azonn               98 First State              14.17   1.1    289
 
Decathlon: #5 400 Meter Dash 15-16 Division Boys Decathlon
=======================================================================
    Region 2: R 1:01.96  7/11/2013   Larry Mays, 07-Amaysings                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Farrell, Collin           98 Rochester Ru             55.09R    595
  2 Damon, Dean               98 Rochester Ru             57.57R    500
  3 Weber, Matthew            98 Harambee Run             59.40R    434
  4 Jiles, Jordan             99 Ispeed Track           1:02.76     324
  5 Cale, Azonn               98 First State            1:05.43     247
 
Decathlon: #4 High Jump 15-16 Division Boys Decathlon
=================================================================================
    Region 2: R 1.60m  7/11/2013   Larry Mays, 07-Amaysings                    
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Damon, Dean               98 Rochester Ru             1.59m    5-02.50    457
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59 1.64 
        P    P   XO   XO   XO   XO  XXX 
  2 Farrell, Collin           98 Rochester Ru             1.54m    5-00.50    419
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59 
        P    O    O    O   XO  XXX 
  3 Weber, Matthew            98 Harambee Run             1.49m    4-10.50    381
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 
        P    P    P   XO  XXX 
  4 Cale, Azonn               98 First State              1.34m    4-04.75    276
     1.34 1.39 
        O  XXX 
 -- Jiles, Jordan             99 Ispeed Track                NH            
     1.34 
      XXX 
 
Decathlon: #2 Long Jump 15-16 Division Boys Decathlon
======================================================================================
    Region 2: R 4.40m  7/11/2013   Larry Mays, 07-Amaysings                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Farrell, Collin           98 Rochester Ru             5.40mR  0.5  17-08.75    461
     5.28m(1.4) 5.23m(0.4) 5.40m(0.5)            
  2 Damon, Dean               98 Rochester Ru             5.08mR  0.4  16-08.00    398
     5.08m(0.4) 4.90m(-0.2) FOUL(+0.0)            
  2 Weber, Matthew            98 Harambee Run             5.08mR  0.5  16-08.00    398
     5.08m(0.5) FOUL(+0.0) 4.82m(0.4)            
  4 Jiles, Jordan             99 Ispeed Track             5.03mR -0.6  16-06.00    388
     4.81m(1.8) 4.80m(0.1) 5.03m(-0.6)            
  5 Cale, Azonn               98 First State              4.45mR -0.4  14-07.25    281
     4.15m(-0.1) 4.45m(-0.4) 4.31m(0.6)            
 
Decathlon: #3 Shot Put 15-16 Division Boys Decathlon
=================================================================================
    Region 2: R 7.62m  7/11/2013   Larry Mays, 07-Amaysings                    
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Farrell, Collin           98 Rochester Ru            11.08mR  36-04.25    551
      9.89m  10.89m  11.08m            
  2 Weber, Matthew            98 Harambee Run             9.84mR  32-03.50    476
      9.84m  FOUL  9.20m            
  3 Jiles, Jordan             99 Ispeed Track             8.70mR  28-06.50    408
      7.64m  8.01m  8.70m            
  4 Damon, Dean               98 Rochester Ru             8.69mR  28-06.25    407
      7.67m  7.75m  8.69m            
  5 Cale, Azonn               98 First State              7.39m   24-03.00    330
      7.39m  6.31m  6.81m            
 
Decathlon: #1 100 Meter Dash 17-18 Division Men Decathlon
============================================================================
    Region 2: R 11.63  7/11/2013   Mitch Valko, 11-South Fay                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Karlheim, Matthew         97 Mountain Top             11.37R  0.2    780
  2 Curenton, David           97 Rochester Ru             11.95   0.2    661
  3 Spaulding, Adrian         97 First State              12.19   0.2    614
  4 McCord, Alexander         97 Unattached               12.21   0.2    610
  5 Conteh, Abdul             97 Rochester Ru             12.33   0.2    588
 
Decathlon: #5 400 Meter Dash 17-18 Division Men Decathlon
=======================================================================
    Region 2: R 56.60  7/11/2013   Mitch Valko, 11-South Fay                   
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Spaulding, Adrian         97 First State              52.64R    697
  2 Karlheim, Matthew         97 Mountain Top             54.23R    630
  3 Conteh, Abdul             97 Rochester Ru             55.41R    582
  4 McCord, Alexander         97 Unattached               58.07     481
  5 Curenton, David           97 Rochester Ru           1:05.84     236
 
Decathlon: #4 High Jump 17-18 Division Men Decathlon
=================================================================================
    Region 2: R 1.70m  7/11/2013   Jacob Kappes, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McCord, Alexander         97 Unattached               1.89mR   6-02.25    705
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59 1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    O   XO  XXO 
  2 Curenton, David           97 Rochester Ru             1.79mR   5-10.50    619
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59 1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 
        P    P    P   XO    O    O   XO  XXO    O    O  XXX 
  3 Karlheim, Matthew         97 Mountain Top             1.64m    5-04.50    496
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59 1.64 1.69 
        P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  4 Conteh, Abdul             97 Rochester Ru             1.54m    5-00.50    419
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59 
        P    P    P   XO    O  XXX 
  5 Spaulding, Adrian         97 First State              1.49m    4-10.50    381
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 
        P    P    P  XXO  XXX 
 
Decathlon: #2 Long Jump 17-18 Division Men Decathlon
======================================================================================
    Region 2: R 6.07m  7/11/2013   Jacob Kappes, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Karlheim, Matthew         97 Mountain Top             6.59mR  1.9  21-07.50    718
     6.33m(0.7) 6.59m(1.9) 6.37m(2.5)            
  2 McCord, Alexander         97 Unattached               6.02m   0.9  19-09.00    591
     5.71m(-0.0) 5.92m(1.8) 6.02m(0.9)            
  3 Curenton, David           97 Rochester Ru             5.81m   1.0  19-00.75    546
     5.39m(0.7) FOUL(+0.0) 5.81m(1.0)            
  4 Conteh, Abdul             97 Rochester Ru             5.80m   1.8  19-00.50    544
     0.61m(-0.7) 5.41m(1.5) 5.80m(1.8)            
  5 Spaulding, Adrian         97 First State              5.64m   1.5  18-06.00    510
     5.35m(0.2) FOUL(+0.0) 5.64m(1.5)            
 
Decathlon: #3 Shot Put 17-18 Division Men Decathlon
=================================================================================
    Region 2: R 10.46m  7/11/2013   Jacob Kappes, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McCord, Alexander         97 Unattached              10.67mR  35-00.25    526
      8.27m  9.40m  10.67m            
  2 Spaulding, Adrian         97 First State              9.81m   32-02.25    474
      7.89m  9.81m  9.15m            
  3 Karlheim, Matthew         97 Mountain Top             9.29m   30-05.75    443
      9.29m  8.90m  8.93m            
  4 Curenton, David           97 Rochester Ru             9.18m   30-01.50    437
      9.09m  8.84m  9.18m            
  5 Conteh, Abdul             97 Rochester Ru             8.38m   27-06.00    389
      7.83m  8.38m  8.21m